Choroby ucha
Chronická otitída
Chronická otitída je to zápalová choroba postihujúca blanku bubienka, stredoušnú dutinu, reťaz sluchových kostičiek a systém dutiniek hlávkového výbežku. V dôsledku chorobného procesu dochádza k poškodeniu blanky bubienka, vzniká perforácia, alebo k poškodeniu sluchových kostičiek. Chronickú otitídu je možné liečiť iba chirurgickým spôsobom. Cieľom operačného zákroku je odstrániť zápalové tkanivo, vytvoriť novú blanku bubienka a obnoviť reťaz sluchových kostičiek.
Myringoplastika - je operačná metóda, cieľom ktorej je vytvorenie nového bubienka. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, z rezu za ušnicou. K vytvoreniu novej blanky sa používa blanka zo spánkového svalu alebo chrupavka z ušnice. Úspešnosť tejto metódy je 95%. Po zhojení je pacient bez obmedzenia v aktivitách každodenného života.
Tympanoplastika - je operačná metóda, cieľom ktorej je odstrániť zápalové tkanivo z dutiniek hlávkového výbežku, nahradiť poškodené sluchové kostičky a vytvoriť novú blanku bubienka. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii z rezu za ušnicou. Frézou sa odstráni chorobou zmenená kosť hlávkového výbežku. Pri tejto operácii preferujeme najmodernejšiu metódu tzv. CAT techniku. Výsledkom tejto techniky sú normálne anatomické pomery, to znamená, že blanka bubienka a vonkajší zvukovod majú tvar ako pred operáciou.
Pacient po operácii je bez obmedzenia v každodenných aktivitách, môže sa venovať plávaniu a nevyžaduje pravidelné kontroly. K rekonštrukcii sluchových kostičiek používame buď vlastnú kostičku, ale v inom uložení, alebo umelé kostičky - PORP a TORP.
Otoskleróza - Táto choroba postihuje spojenie medzi kostičkami, ktoré sa stávajú nepohyblivými. Výsledkom choroby je tzv. prevodová porucha sluchu, ktorá niekedy dosahuje až 40dB. Cieľom operácie je odstrániť postihnutú kostičku a nahradiť ju protézkou, ktorá už v budúcnosti ostáva pohyblivá. Úspešnosť liečby je 95-99%
Chronická sekretorická otitída - Akútny stredoušný zápal v niektorých prípadoch prechádza do chronickej sekretorickej otitídy. Ide o nezápalovú chorobu, ktorá sa prejavuje poruchou sluchu tzv. prevodového typu. Porucha sluchu je podmienená prítomnosťou tekutiny v stredouší. Môže ísť o riedku tekutinu alebo o hustejšiu, tzv. glejové ucho. Úlohou chirurgickej liečby je túto tekutinu odstrániť.
Myringotómia, tympanocentéza, myringotómia so zavedením ventilačných trubičiek - Tympanocentéza je nasatie obsahu stredného ucha, umožnená prepichnutím blanky bubienka ihlou, s odobratím materiálu na vyšetrenie.
Myringotómia - narezanie blanky bubienka je zároveň drenážnou procedúrou, pri ktorej je blanka bubienka narezaná nožom, čo umožňuje vytekanie tekutiny zo stredného ucha a jej drénovanie cez vonkajší zvukovod smerom von. V závislosti od veľkosti rezu sa blanka bubienka vracia k normálu za niekoľko dní. Myringotómia so zavedením ventilačných trubičiek sa používa na predĺženie časového intervalu, počas ktorého je stredné ucho otvorené a tým aj drénované. Umožňuje zároveň aj aplikáciu liekov do stredoušia, ventiláciu a pôsobí v prevencii vzniku opakovaného stredoušného zápalu.